Design by lichtenart.com
Dersimiz Atatürk

Son yıllarda Atatürk konulu filmlerin sayısı artmaya başladı. Önce ‘Mustafa’ çekilmişti.Sonra ‘Veda’ ve son olarak da ‘Dersimiz Atatürk’ filmi gösterime girdi.Hatta bazı reklam filmlerinde bile Atatürk canlandırılıyor.Önceden Atatürk filmi çekmek bu kadar kolay değildi. Özellikle 12 Eylül  döneminin etkisiyle, Atatürk’ümüz daha çok askeri koruma altındaydı. Onun toplum nezdindeki imajı birileri tarafından yönetilirdi.

Yani anlatılarıyla, fotoğraflarıyla onların seçtiği Atatürk imajı ortaya atılır, ‘Atatürk böyledir. Siz bu şekilde tanıyıp seveceksiniz’ mecburiyeti oluşturulurdu.Bizim kuşağımızın çoğunluğu Ata’yı sevmesi gerektiği için sevdiler. O’nun üzerine yorumlar yapamadılar. O’nun insani sıcaklığını hissedemediler.Ama şimdilerde bu durumun değiştiğini görüyoruz. Bu filmler de gösteriyor ki, Ata artık farklı yönleriyle anlatılıyor.İlahi bir varlıktan ziyade insani bir kahraman olarak yansıtılıyor.Gerek,bazılarının çok eleştirdiği ‘Mustafa’ olsun, gerekse diğer filmler olsun, hepsi Atatürk’ü farklı yönleriyle tanıtıyor.O’nun daha iyi anlaşılmasını sağlıyor.O’nun özel hayatını, karakterini öğrenenler, liderliğini ve kahramanlığını daha iyi algılayabiliyorlar. Ve daha çok seviyorlar.Ben günümüzde Atatürk’ün daha bilinçli ve daha çok sevildiğine inanıyorum.

***

Özellikle ‘Dersimiz Atatürk’ filmini, mümkünse bütün öğrencilerin izlemesini diliyorum. Öğrenci merkezli bir film. Bir ders projesinden yola çıkılarak Atatürk anlatılıyor. Öğrenciler, O’nunla ilgili merak ettikleri sorulara yanıt alma olanağı buluyor. Bu filmi Atatürk arşivi olarak da düşünebiliriz. Sınıf öğretmenleri CD’sini sınıf kütüphanesinde bulundurabilir. Son olarak, filmde de değinilen Atatürk’ün öğretmene gösterdiği saygı ve sevgiye vurgu yapmak istiyorum: Üç manevi kızı, okulda öğretmeni takmazlar. ‘Biz Atatürk’ün kızlarıyız, sen kim oluyorsun’ tarzında konuşurlar. Öğretmen, burada benim dediğim olur, tavrıyla onları dersten dışarı atar. Çocuklar durumu manevi babalarına anlatır ve öğretmeni şikayet ederler. Atatürk, yaverine dönerek ‘Bunları okula götürün, öğretmenden özür dileyip elini öpsünler. Belki af eder. Görevini en iyi şekilde yaptığı için benim teşekkür ettiğimi de söyleyin.’der. İşte bu ülkemiz böyle liderle, böyle öğretmenlerle kuruldu. Ruhları şad olsun. Onları hatırlayıp film yapanlara da kucak dolusu teşekkürler.  

 

 

Videos

Photos